|

Korumburra Show results

EXHIBIT PAVILION    2018   TROPHIES/AWARDS/PRIZES 

SECTION  T.          FARM and GARDEN PRODUCE

MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR TROPHY donated by Mr Frank Kurrle

Max Griggs

BEST EXHIBIT from Classes 1 – 29. Vegetables. Trophy donated by Rick’s Hairdressers, Korumburra

Krista Evans

BEST EXHIBIT from Classes 30 – 43. Fruit. Trophy donated by Rick’s Hairdressers, Korumburra

Geoff Trease

Class 45       Collection of Vegetables

1st Prize $15Max Griggs

2nd Prize $5Rhonda Street

Donated by Rick’s Hairdressers, Korumburra

 

Class 46         Collection of Fruit

1st Prize $15 No entries

2nd Prize $5

Donated by Rick’s Hairdressers, Korumburra

 

SECTION  U.           HOME PRODUCTS

MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR TROPHYDonated by BenaCWA

Margaret Brown

BEST EXHIBIT from Classes 1 – 17.  Donated by Margaret Brown

Margaret Brown

Class 18 VAS CARROT CAKE

Prizes: 1st $10Ross Crawford

2nd $5Maisie Brooks

Donated by Syd Whyte

 

 

 

SPECIAL SECTION U(a) – ORGANISATIONS/GROUPS

CHAMPIONSHIP COOKING COMPETITION

Prizes: 1st $30 Koringal Women’s Service Club

2nd$10   Bena CWA

3rd  $5  Yarra Valley Bakers

BEST PRESENTED ENTRY $5 – Donated by Korumburra Lions Club, Korumburra

Yarra Valley Bakers

Classes 1-8     BEST INDIVIDUAL ENTRY  TrophyDonated by Korumburra Lions Club, Korumburra

Natalie Oprey

SECTION U (b)  –                  RICH FRUIT CAKE COMPETITION

Prizes: 1st $30    Ross Crawford

2nd $20     Jessica Ekins

3rd $5Anne Hopwood

Prizes Donated by Kelly’s Bakery, Korumburra

 

SECTION V                           PRESERVES

MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR TROPHY donated by the Adkins Family

Dawn Wylie

Class 10            Jam, 2 kinds 1stPrize    $10Donated by Korumburra Lions Club

Dawn Wylie

Class 16           Collection Sauces       1st Prize    $10Donated by Korumburra Lions Club

Dawn Wylie

SECTION V (A)     HOME BREWBEST EXHIBIT from Classes 1 – 4 Trophy donated by Grand Ridge Brewery, Mirboo North

Murray Leech

SECTION W              FLOWERS AND PLANTS

The Evelyn Carfrae Memorial Trophy for the Most Successful Exhibitor

from Classes 1 – 33   Donated by the Carfrae Family

Carol Summerfield

 

CUT FLOWERS

Classes 1 – 20MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR TROPHY donated by korumburraflorist.com.au

Carol Summerfield

CONTAINER GROWN PLANTS

Classes 21 – 33         BEST EXHIBIT  Trophy donated Rhonda Brooks

G McCrae

FLORAL ART

Classes 34 – 46BEST EXHIBIT  Trophy donated Taafe Roses, Bena

Rhonda Street

SECTION X                   NEEDLEWORK

Classes 1-47MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR TROPHY -Donated by Noelene & Rob Cosson

Maryke Dann

SEWING

Classes 1- 10  BEST EXHIBIT. Voucher Donated byLeongatha Sew & Knit

Penny Wolswinkle

 

KNITTING & CROCHET

Class 11 – 23MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR TROPHY–Voucher Donated by  Leongatha Sew & Knit

A Cininas

Class 18Tea Cosy       Trophy Donated by Brenda Eastman

A Cininas

PATCHWORK

Classes 24 – 29BEST EXHIBIT Donated  by “Gippsbeary Cottage Patchwork”, Korumburra

Wilma Norton

SPINNING

Classes 30 – 47BEST EXHIBIT Trophy Donated by Rick’s Hairdressers, Korumburra

Glenda Beresford

Classes 30 – 47   BEST NOVICE EXHIBIT Trophy Donated by Coal Creek Spinners & Fibre Art

Group

Sharon Start

Class 48            BEST EXHIBIT Trophy Donated by Graham & Marie Walker

Ingrid Riddell

 

SECTION X (a)ORGANISATION OR GROUP CRAFT EXHIBIT

Class 1    Prizes   1st   $10      Bena CWA               2nd   $5Koringal Women’s Service Club

Class 2    Prizes   1st   $10      Koringal Women’s Service Club2nd   $5Bena CWA

Donated by Korumburra A & P Society

Classes 1-2      BEST INDIVIDUAL ENTRY donated by Bev Kurrle

Maryke Dann

SECTION Y             ART

BEST EXHIBIT from Classes 1 – 5 Trophy Donated by Rick’s Hairdressers, Korumburra

Kylie Wickham

 

Trophy for each Class$10 Voucher Donated  by Jenny’s “Picture This Framed” Korumbuura

Classes 1                Oil-Kylie Wickham

Classes 2                Acrylic- Rhonda Street

Classes 3                Watercolour- Jackie Rangott

Classes 4                Any medium- Rhonda Street

Classes 5                 Drawing- Heather Veltri

p30SECTION  Y(a)             ADULT COLOURING COMPETITION

Classes 1.  Adult:               Trophies Donated by Sue Ritchie

First   —–   Rhonda Fuller

Second —-Courtney Clark

Third ——Kym McCready

 

Classes 2Senior:              Trophy Donated by Sue Ritchie

First   —–   Lorraine Brigdale

Second —- Barb Young

Third  —–   Beryl Clay

SECTION Y (b)            PHOTOGRAPHY

Classes 1-15              BEST EXHIBIT Trophy Donated byKorumburra Photos and Survey

Craig Anderson

Classes 16 – 17BEST EXHIBIT Trophy Donated by Mrs Bev Kurrle

A  Grade 5/6 student from St Josephs Primary School

SECTION Y (b)SPECIAL PHOTOGRAPHY SECTIONS

Class 18“VINTAGE”

Prizes: 1st  $20Jackie Rangott

2nd $15    Rhonda Brooks

Donated by  Noelene & Rob Cosson

 

Class 1VAS“SUNRISE/SUNSET”

Prizes: 1st  $10   – Craig Anderson

2nd$5   –   S Arestia

Donated by  Noelene & Rob Cosson

Class 2VAS“SPIDER WEB”

Prizes: 1st  $10    – Mattea Coppe

2nd $5No Entry

Donated by  Noelene & Rob Cosson

 

SECTION  Y (d)             HANDCRAFTS

Class 1- 2       BEST EXHIBIT Trophy Donated by Korumburra Lions Club

“The George Fox Memorial”

Doug Moon

Class 3            Leather          First Prize $5.00 Donated by Noelene & Rob Cosson

John Frank

Classes 1-12BEST OVERALL HAND CRAFT ENTRY- Voucher $25

Donated  by Korumburra Thrifty Link Hardware,

John Frank

 

 

SECTION  Z              JUNIOR   SECTION

JUNIOR COOKERY

VAS JUNIOR BOILED FRUIT CAKE

1st Prize  $15Donated by Maisie Brooks –   Caleb Turton

2nd Prize $10  Donated by Mrs Anne Hopwood    –   No Entry

 

VAS  JUNIOR CARROT & DATE MUFFINS

Prize: 1st  $6      – No Entry         2nd $4       No Entry

Donated by Syd Whyte

 

JUNIOR COOKERY:  13 – 16 YEARS OF AGE

Classes 1 – 8MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR TROPHY donated by H & N Oprey

Nevada Crimp

JUNIOR COOKERY:8 – 12  YEARS

Classes 9 – 15         MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR TROPHY donated by H & N Oprey

Tennessee Crimp

JUNIOR COOKERY:7  YEARS & UNDER

Classes 16 – 18       MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR TROPHY donated by Mrs Thelma Hewson

Jarrah Gurney

SECTION  Z(d)    FLOWERS & PLANTS: 16 YEARS AND UNDER

Classes 1- 11MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR TROPHY donated by Sportsf1rst, Korumburra

Alex Sinnema

SECTION  Z(e)NEEDLEWORK & CRAFT: 16 YEARS & UNDER  

Classes 1- 13           MOST SUCCESSFUL EXHIBITOR TROPHY donated by Kardella C.W.A.

Tennessee Crimp

SECTION  Z(f)ORIGINAL ART WORK: 16 YEARS & UNDER

Trophy for BEST ENTRY –Pre-School& PrepAnnabelle

-Grade 1 to  Grade 3            Braiden Woodman

-Grade 4 to Grade 6Pallas Lamers

-SecondaryAutumn Crimp

All trophies donated by D & K Fitzgerald, Korumburra Newsagency

 

SPECIAL JUNIOR  ART:

Classes 10Prep – Grade 2          First Prize Trophy Donated by Korumburra Lions Club

Cody Witton

“A Friendly Monster”      Second Prize Donated by Matchbox

Maddison Olsen

Classes 11Grade 3 – Grade 6  First Prize Trophy Donated by Korumburra Lions Club

Lily C

“A Clown”Second Prize Donated by Matchbox

Pallas Lamers

EXPERIMENTAL  JUNIOR  ART:

Classes 121st Prize  $5 Donated by Korumburra Lions Club – Braiden Woodman

Classes 131st Prize  $5 Donated by Korumburra Lions Club – Evan Belvedere

Classes 141st Prize  $5 Donated by Korumburra Lions Club – Autumn Crimp

Expermental art – 16 years and under FIRST PLACE – Bella Thomas

Classes 15-16    BEST ENTRY  Trophy Donated by Korumburra Lions Club  –

Korumburra Primary School

 

JUNIOR COLOURING COMPETITION

Under 7 years        1stCaitlin Kahl2ndMavis Bowman

8- 12 years              1stAsha Loughnan                  2ndEdyn Wheatley

13-16 years              1stJaquline Turton2nd No entry

HANDWRITING (Zg)

BEST ENTRY Grades 1 – 3   Trophy Donated by “Parry’s Gift Store”, Commercial Street, Korumburra

Cassie Gardner

BEST ENTRY Grades 4 – 6Trophy Donated byMrs Margaret Fox

Eleanor Wright

Great competition: Steven Crouch of Loch entered the junior local ring competition at the Korumburra Show on Saturday.

Short URL: https://thestar.com.au/?p=24075

Posted by on Feb 13 2018. Filed under Featured. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

You must be logged in to post a comment Login

Recently Commented

  • tomcummings: The harm caused in our communities by poker machines is well known and well understood, yet the...
  • gigamax1: Ok , so now Wonthaggi SLSC is going to want the same funding. These clubs are within 1 kilometre of each...
  • 01jk: Just wondering what sort of chicken do little warriors eat? Straight from their own coop? Or those which...
  • juliec: I hope the community can change the plan to log state forest in the Strzeleckis. The Strzelecki forests are...
  • russell: As usual Vicroads ignore their own guidelines… This from their own “Road Guide Notes”...